Miód w kuchni

Miód w kuchni Miód w kuchni ma bardzo szerokie zastosowanie. Można go spożywać w postaci przetworzonej ale również jest wspaniały gdy nim polejemy świeżą skibkę chleba lub bułeczkę posmarowaną masłem. Taka kanapka jest wspaniała i bardzo smaczna a jednocześnie jakże zdrowa. Miód można wykorzystywać do zrobienia napoi. Najprostszym takim napojem jest taki że zagotowujemy wodę z otartą skórką z cytryny a po oziębieniu dodajemy miód oraz sok z cytryny. Należy pamiętać że miód dodaje się tylko do płynów chłodnych i nie gotuje gdyż traci wtedy swoje walory zdrowotne. Innym napojem może być napój którego podstawą są wszelkiego typu soki najlepiej świeżo wyciśnięte. Dodajemy do nich miód. Można również dodać miód do podgrzanego mleka lub kakao. kakao gorące letnie dni na pewno będzie smakować herbata z dodatkiem miodu i cytryny. Oczywiście mocno schłodzona. Wspaniałe jest piwo grzane z korzeniami a na końcu uzupełnione miodem. Również bez miodu nie mogą się obejść wszelkiego typu pierniki, ciasta ucierane i ciasteczka.

Kategoria Miód
Tagi: , , , ,

Miód

Miód Miód jest produktem bardzo wartościowym i powinien być spożywany codziennie. Miód można spożywać w każdy sposób lecz nie należy go dodawać do potraw gorących gdyż wtedy traci swe właściwości. Miód ma właściwości lecznicze czyli działa antybakteryjnie, regenerująco oraz wzmaga odporność organizmu na wszelkiego typu choroby. Najbardziej popularnym miodem jest miód wielokwiatowy. Ma on kolor od jasnożółtego po ciemnoherbaciany. Stosowany jest przy przeziębieniach, alergiach, katarze a również chorobach serca. Miód lipowy jest bardzo jasny. Stosowany jest najczęściej przy bezsenności gdyż działa uspakajająco, kaszlu gdyż działa wykrztuśnie. Miód gryczany jest ciemnobrązowy. Stosowany jest przy zapaleniu nerek, nadciśnieniu. Miód spadziowy powstaje ze spadzi liściastej. Ma odcień brunatnozielonkawy. Stosowany jest przy chorobach dróg oddechowych, cukrzycy, astmie. Mamy jeszcze miód wrzosowy o barwie brunatnoczerwonej i zapachu kwiatu wrzosu. Miód ten stosowany jest przy schorzeniach dróg moczowych i prostaty.

Kategoria Miód
Tagi: , , , ,

Napoje energetyzujące

Napoje energetyzujące Napoje energetyzujące są nową generacją napojów. W zamierzeniu mają działać pobudzająco i mobilizująco oraz sprawiać, że organizm regeneruje się po wysiłku fizycznym i otrząsa ze zmęczenia. Należy jednak pamiętać, że efekt jaki jest skutkiem spożycia napojów energetyzujących w rodzaju Red Bulla czy Tigera bywa krótkotrwały i na pewno nie można wywoływać go zbyt często. Przy piciu napojów energetyzujących trzeba zwracać uwagę na to, czy przy okazji nie spożywa się kawy albo coli, bowiem spożyciu za dużej ilości kofeiny, którą zawierają wszystkie te produkty może być szkodliwe. Należy także pamiętać o tym, iż napoje energetyzujące nie są przeznaczone dla małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących chociażby na nadciśnienie albo mających problemy z wątrobą. Ten fakt jest szczególnie ważny, ponieważ trunki energetyzujące zdobywają coraz większą popularność zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci właśnie co nie jest zbyt pozytywnym i przede wszystkim zdrowym zjawiskiem. Niektórzy mylą napoje energetyzujące z izotonicznymi – te drugie używane są przez sportowców po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , ,

Kawa

Kawa Kawa jest bardzo popularnym gorącym napojem. Bardzo wielu ludzi rozpoczyna każdy swój dzień od wypicia filiżanki czy kubka tego specyfiku uważanego za używkę, którego główną właściwością jest pobudzanie i poprawienie samopoczucia. Oczywiście spożywanie zbyt dużej ilości kawy może niekorzystanie wpłynąć na nasze zdrowie ze względu na zawartość kofeiny, która spożywana w zbyt dużych ilości może nie tylko szkodliwa, ale nawet trująca. Nie należy jednak zapominać, że kawa jest świetnym źródłem przeciwutleniaczy wspierających mechanizmy obronne ludzkich komórek. Istnieje kilka rodzajów zarówno kawy, jak i sposobów jej przyrządzania. Część osób preferuje kawę parzoną, inni uwielbiają napój przyrządzony w ekspresie lub z rozpuszczalnych ziarenek. Najbardziej konserwatywni fani kawy nie dopuszczają do siebie myśli, iż można ją pić z jakimiś dodatkami – mlekiem lub cukrem. Inni z kolei zdecydowanie preferują kawę zabieloną mlekiem czy śmietanką, albo dosładzaną, ponieważ klasyczna, „czysta” kawa jest dla nich zwyczajnie za mocna i zbyt gorzka.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , , ,