Rodzeja kaw

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie czegoś innego na dobry początek dnia, jak porządnej dawki czarnej kawy na rozbudzenie. Także po przyjściu do pracy jedną z pierwszych rzeczy, jakie zazwyczaj robimy, jest zaparzenie kawy. Jedni ją słodzą, inni doprawiają specjalną śmietanką lub mlekiem, jeszcze inni preferują smak czystej, bez jakichkolwiek dodatków kawy. Rynek oferuje całe mnóstwo odmian kaw, chociaż naturalnie bardziej oryginalne i lepsze gatunki można kupić w zasadzie jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych sklepach, gdzie oprócz kaw mielonych i rozpuszczalnych o rozmaitych smakach zaopatrzymy się w kawy ziarniste. Można by wiele dyskutować nad wyższością kawy sypanej nad rozpuszczalną i odwrotnie, jedni uznają tylko i wyłącznie sypane, inni zdecydowanie preferują rozpuszczalne. Mnie osobiście nie robi to różnicy, choć może więcej piję kawy rozpuszczalnej. Grunt, aby była dobra, doprawiona mlekiem i koniecznie ze specjalną przyprawą do kawy z cynamonem i kardamonem.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , ,

Mleko

Mleko Mleko z założenia jest napojem w pełni naturalnym. Pochodzi przecież prosto od krowy, a naukowcy i specjaliści do spraw żywienia polecają je zwłaszcza dzieciom jako źródło wapnia i niezbędnych witamin. Do reklamowania zbawiennych właściwości tego białego napoju zaangażowano znane gwiazdy – w Polsce akcję „Pij mleko, będziesz wielki!” poparły takie sławne osoby jak piosenkarka Kayah czy aktor Bogusław Linda. Mleko często wykorzystywane jest jako dodatek do innych napojów czy potraw. Wiele osób zabiela mlekiem kawę i herbatę, a także dodaje je do płatków śniadaniowych. Ci, którym mleko w czystej postaci zwyczajnie nie smakuje często uwielbiają gorącą czekoladę i kakao powstałe na jego bazie. Istnieją także osoby, które uwielbiają mleko zimne, prosto z lodówki, a nie znoszą ciepłego lub gorącego. Do antypatii tych może przyczynić się niezbyt przyjemne wspomnienie z dzieciństwa na temat tak zwanego „kożucha” – warstewki tworzącej się na powierzchni przegotowanego mleka i sprawiającej niezbyt pozytywne i smaczne wrażenie.

Kategoria Mleczne
Tagi: , , , ,

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek, mieszają go z odrobiną miodu, nektaru lub śłiny i w postaci uformowanych kulek przenoszą do ula w specjalnych koszyczkach umieszczonych na tylnych nogach pszczoły. To właśnie pyłek pszczeli. Pyłek kwiatowy jest oprócz miodu podstawowym pokarmem pszczół. Pyłek to białko, tłuszcze, sole mineralne, witaminy. Znoszony do ula pyłek pszczeli jest przeznaczany na bieżące zużycie. Również tworzone są zapasy na okres gdy nie będzie pyłku w przyrodzie. Świeży pyłek składany jest do komórek w plastrze, ubijany i przykrywany miodem. Pyłek pszczeli może być przechwytywany przez pszczelarza. Taki pyłek jest suszony. To bardzo cenny produkt odżywczy i leczniczy. Pyłek stanowi bardzo cenną odżywkę uzupełniającą dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy, biopierwiastki. Wzmacnia organizm, działa antyanemicznie, eliminuje lub zmniejsza szkodliwe oddziaływanie na wątrobę, wspomaga leczenie choroby alkoholowej, podnosi odporność organizmu na zakażenia oraz przyspiesza leczenie zakażeń.

Kategoria Miód
Tagi: , , , ,

Wódka

Wódka Jest to napój alkoholowy. Wódka należy do alkoholi, czyli substancji silnie uzależniających nasz organizm. Wódka składa się przede wszystkim ze spirytusu. Jest najczęściej wykonywana na bazie żyta lub słodu. Dawniej ludzie sami produkowali alkohole, obecnie jest to surowo zabronione i alkohol można kupić jedynie w sklepie. Polskie prawo zaostrzyło warunki spożywania alkoholu. Nie wolno jeździć po pijanemu, ani spożywać alkohol w miejscach publicznych. Wódka należy do trunków najmocniej działających na nasz układ nerwowy i głowę. Przepicie grozi tak zwanym kacem. Kac objawia się bólem głowy, brzucha i ogólnym osłabieniem organizmu. Wódkę konsumuje się wszędzie, czyli na imprezach i bez powodu, do jej picia używa się kieliszków. Wyróżniamy kieliszki małe tak zwane dwudziestki piątki i pięćdziesiątki.. Wódka to alkohol, który oznaczony jest banderola, czyli okleją wskazująca ze pochodzi ona z pewnego źródła. Wódki różnią się zawartością alkoholu oraz smakiem, są wódki smakowe i czyste. Te pierwsze wzbogacone są o substancje smakowe i barwniki.

Kategoria Alkohol
Tagi: , , , ,