Wosk

Wosk Wosk pszczeli powstaje w gruczołach woskowych młodych pszczół. Po wytworzeniu jest wydalany na zewnątrz. Na zewnątrz zastyga na tak zwanych lusterkach w postaci cienkich łusek. Pszczoła zdejmuje takie łuski za pomocą przednich odnóży, zgniata żuwaczkami na grudki i wbudowuje do budowanej aktualnie komórki plastra. Plastry służą do magazynowania miodu. Wosk wykorzystywany jest do zaklejania komórek wypełnionych miodem. Wosk ma kolor od białego i żółtego aż po pomarańczowy i ciemnobrązowy. Wszystko zależy od jakości wosku. Wosk służy również do produkcji węzy oraz świec woskowych. Oczyszczony wosk ma miodowy aromat. Węza służy do sztucznej produkcji plastrów w których później pszczoły składają miód. Stałymi składnikami wosku jest propolis, pyłek kwiatowy, biopierwiastki. Wosk pszczeli jest również pozyskiwany przez stapianie pustych plastrów miodu pszczoły. Plastry są roztapiane gorącą wodą i oczyszczane w płynnej postaci z zanieczyszczeń. Zastygnięty wosk może zostać poddany wybielaniu wtedy uzyskamy biały wosk służący do produkcji świec.

Kategoria Miód
Tagi: , , ,

Ziołomiody

Ziołomiody Ziołomiody to połączenie miodu z ziołami. Przygotowywane są bezpośrednio do spożycia i w przypadku stosowania ziołomiodów odpada problem parzenia ziół. Do ich produkcji używa się roślin z nieskażonego środowiska. Ziołomiód rumiankowy powinien być stosowany przede wszystkim u dzieci. Działa przy bolesnym ząbkowaniu i kolce jelitowej. Ziołomiód pokrzywowy wzmacnia akcję serca, działa moczopędnie oraz jest pomocny w leczeniu reumatyzmu, ułatwia trawienie, obniża poziom cukru we krwi. Najbardziej poszukiwanym ziołomiodem jest nagietkowi. Ma on bardzo wszechstronne zastosowanie. Pomocny jest szczególnie w stanach nieżytu żołądkowego, chorobie wrzodowej, w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Jest pomocny w okresie po usunięciu nowotworu i w przypadku niedokrwistości. Najbardziej rozpowszechnionym ziołomiodem jest ziołomiód sosnowy. Pożywkę na ten ziołomiód sporządza się z gałązek z igliwiem ściętych wczesną wiosną. Lecznicze właściwości tego ziołomiodu polegają na wspomagania leczenia chorób układu oddechowego.

Kategoria Miód
Tagi: , , , ,

Ciekawostki

Ciekawostki Na pewno przeciętny zjadacz miodu bardzo mało wie na temat pszczół i wytwarzania miodu. Żeby powstał jeden kilogram miodu pszczoły muszą odwiedzić około czterech milionów kwiatów. Na zebranie nektaru na jeden kilogram miodu muszą przelecieć odległość taką jaką pokonuje się oblatując pięć razy dokoła ziemi. Jedna łyżeczka miodu jest wytwarzana przez cały okres życia dwunastu pszczół. Pszczoły od stu pięćdziesięciu milionów lat wytwarzają miód w ten sam sposób. Miód i owoce to jedyne źródło słodkości w Europie przez kilka tysięcy lat. Matka pszczela może składać do dwóch tysięcy jajeczek w czasie największego rozwoju rodziny pszczelej. W tym czasie karmiona jest przez pszczoły robotnice mleczkiem pszczelim. Przy wejściu do ula stoją na straży pszczoły strażniczki które odróżniają „swoje” pszczoły od intruzów po zapachu. Każda rodzina pszczela charakteryzuje się swoistym zapachem. Obce pszczoły nie są wpuszczane do ula. Pszczela rodzina składa się z jednej pszczoły – matki, około czterdziestu tysięcy robotnic i około tysiąca trutni.

Kategoria Miód
Tagi: , , , ,

Miód w kosmetyce

Miód w kosmetyce Kiedyś miód w kosmetyce był stosowany w czystej postaci czyli był nakładany na części ciała bez żadnego przygotowania, prosto z pasieki. Miód hamuje rozwój bakterii, grzybów, wirusów oraz pierwotniaków i naturalnie nawilża skórę. Warunkiem elastyczności skóry a co za tym idzie brak zmarszczek zależy od wilgotności skóry. Z upływem czasu skóra traci swe naturalne możliwości utrzymania wody. Miód jest środkiem pomagającym w nawilżaniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Jest naturalnym składnikiem wielu kosmetyków. Sami w zaciszu domowym możemy przygotować sobie maseczkę oczyszczającą skóę. Wystarczy do jednego żółtka dodać łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę płatków owsianych. Po utarciu uzyskujemy potrzebną nam maseczkę. Na twarz, szyję można przygotować inną maseczkę do której bierzemy jedno żółtko, łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę gliceryny. Wszystko starannie mieszamy. Jeśli chcemy zrobić sobie peeling możemy wymieszać łyżkę miodu z pół łyżeczki soku z cytryny oraz dwoma łyżeczkami zmielonych migdałów. Mieszanką pocieramy delikatnie twarz.

Kategoria Miód
Tagi: , , , , ,