Domowe nalewki

Za napojami produkowanymi na bazie czystej wódki czy spirytusu nie każdy może przepada, ale każdy lubi od czasu do czasu skosztować nalewek domowej produkcji. Nie są to alkohole typu takich, które bez problemu można kupić w sklepie. Swojska nalewka to bez wątpienia prawdziwy raj dla podniebienia – uważać tylko trzeba z dawkowaniem ich, bo działanie mają dość podstępne i zdradliwe, uderzają do głowy znacznie szybciej niż alkohole sklepowe. Ja najbardziej lubię nalewki robione na bazie owoców – na dereniu, na pigwie, na śliwkach czy obowiązkowo na wiśniach. Jednak chyba zdecydowanie moją ulubiona jest nalewka o wdzięcznie brzmiącej nazwie „łzy krokodyla”. Robi się ją raczej na wódce, z dodatkiem miodu, świeżego korzenia imbiru i cytryny. Ma bardzo oryginalny smak i dość charakterystyczny zapach, a pijąc ją, naprawdę trudno wyczuć w niej alkohol, jest po prostu przepyszna! Bardzo wiele osób uskutecznia produkcję domowych nalewek. Smaczne są też te robione na popularnych cukierkach kukułkach.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , ,

Woda mineralna

Woda mineralna Woda mineralna uważana jest za napój niezbędny w diecie każdego, kto chce zachować zdrowie i kondycję fizyczną. Ze względu na brak zawartości cukru, konserwantów i szkodliwych substancji polecana jest każdemu, niezależnie od wieku czy płci. Wydaje się, że całkiem słusznie – przecież woda była pierwszym napojem spożywanym przez człowieka. Nie każdy jest fanem pozbawionej smaku i jakichkolwiek dodatkowych właściwości wody niegazowanej. Wtedy spróbować może napoju tego typu nasyconego dwutlenkiem węgla, czyli gazowanego. Wciąż nie ma on smaku, jednak dzięki bąbelkom może wydawać się atrakcyjniejszy i… smaczniejszy, ale już nie tak zdrowy i dietetyczny – w końcu gaz zawarty w takiej wodzie działa na żołądek, wypycha go i sprawia, że nawet płaski brzuch wydaje się odrobinę większy. Ogromny wybór wód dostępny na rynku sprawia, że przeciętny klient nie wie, czym się różni woda jednej firmy od produktu mającego taki sam wygląd i konsystencję, ale opatrzonego etykietką innego producenta. Wtedy na ratunek przychodzą różne niezależne testy konsumenckie, dzięki którym można się przekonać, co tak naprawdę zawiera butelka krystalicznie czystego płynu.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , , ,

Słodkie soki

W każdym sklepie mamy do wyboru całe bogactwo soków – zarówno owocowych (tych oczywiście przede wszystkim), jak i też warzywnych. Te drugie nie są Az tak popularne, dlatego na sklepowych półkach jest ich zdecydowanie mniej, bo warzywa wolimy raczej w surówkach czy innych daniach. Najpopularniejszym sokiem warzywnym jest sok pomidorowy – dostępny w wersjach normalnej, łagodnej oraz w wersji pikantnej. A w sokach owocowych naprawdę możemy przebierać – od tradycyjnych smaków typu na przykład jabłkowy po smaki zupełnie egzotyczne typu marakuja chociażby. Najczęściej różne smaki łączone są ze sobą. Soki możemy kupić w kartonach albo w szklanych butelkach – od małych pojemności zaczynając, na pojemności dwulitrowej kończąc. Soki bywają klarowne albo przecierowe. Nie należy chyba nadmieniać, bo to oczywista sprawa, że najlepiej smakują mimo wszystko te domowej roboty. Są zdecydowanie najzdrowsze, a przyrządzimy je najprościej za pomocą sokowirówki lub robota kuchennego z taką właśnie funkcją.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , ,

Oranżada

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że smak prawdziwej oranżady jest czymś, czego się długo nie zapomina, ponieważ jest naprawdę wspaniały. Teraz w sklepach o porządną oranżadę naprawdę trudno, takowej praktycznie nie ma na półkach. Z dzieciństwa pamiętam takie budki z oranżadą – napój ten kupowało się w niedużych woreczkach ze słomką, miał owocowy, wyborny smak i różne kolory, zielone, czerwone, żółte, pomarańczowe. Przyznam, że już od wielu, wielu długich lat takich stoisk nigdzie nie widziałam. Niektórzy potrafią samemu robić wspaniała oranżadę – nie wiem, na czym polega tajemnica tego napoju przyrządzanego w domu, ale jedno jest tutaj absolutnie pewne, a mianowicie to, że ta sklepowa nie dorasta jej nawet do tych przysłowiowych pięt. Teraz trafiające do ogólnej sprzedaży produkty muszą spełniać całe mnóstwo przeróżnych norm, unijnych i nie unijnych, i ja nie wiem, czy to tak do końca wychodzi im na dobre. Oranżadzie na pewno nie wyszło, ponieważ w zasadzie zniknęła z naszego rynku.

Kategoria Popularne napoje
Tagi: , , , ,